TEEMA » KÕIK | HIV levimine | HIV diagnoos | HIV analüüs | HIV testimine

Kas HIVi on võimalik nakatuda poes kõrvarõngaid proovides, kui neid pole antiseptikuga pritsitud? Ja kui enne mind proovis neid HIV-positiivne inimene?

Sellele küsimusele on konkreetne vastus: EI VÕI. Teadmatus võib tekitada hirmu, aga HIV ei levi puudutuse, õhu, vee ega ka mitte putukahammustuste kaudu, ei levi rääkimisel, laulmisel, köhides ega aevastamisel. HI-viirus elab inimese organismis: näiteks spermas, veres, tupevedelikus, rinnapiimas. Inimese kehast väljaspool hävib viirus kiiresti ning väliskeskkonnas see ei levi.
Küsimuse kategooria: HIV levimine

Mis saab siis, kui mul avastatakse HIV?

Kui kiirtestiga avastatakse, et inimesel võib olla HI-viirus, siis võetakse talt veeniveri ja saadetakse referentslaborisse. Kui vastus osutus positiivseks, ehk inimesel on HIV nakkus, siis suunatakse ta infektionisti juurde, kes määrab talle ravi. ARV-raviga ei saa HIV nakkust täielikult välja ravida, kuid saab hoida HI-viiruse kontrolli all. ARV-raviga on võimalik peatada nakkuse levikut ja hoida HIViga inimese tervist heas korras. HIV-nakkuse ravi ja ravimid on patsiendile tasuta. Ravi alustamise eelselt läbib ravisaaja põhjaliku nõustamise. ARV-ravimeid tuleb võtta iga päev, kogu elu. HIV on tänapäeval tavaline krooniline haigus nagu diabeet või kõrgvererõhutõbi. Kui haigus on kontrolli all võib HIV positiivne elada hea enesetundega, täisväärtuslikult oma elu lõpuni. Ükskõik, mis staadiumis HIV nakkus avastatakse, tuleb alustada raviga kohe, esimesel võimalusel.
Küsimuse kategooria: HIV diagnoos

Kui pikk on HIV peiteaeg?

Peiteaeg tähendab tegelikult seda, et olemasolevate testide abil saab viirusesse nakatumist kinnitada teatud perioodi möödudes. Praegu kasutatavate testide korral veeniverest on peiteperiood 4 nädalat ja kiirtesti puhul sõrmeotsa verest 2-3 kuud.
Küsimuse kategooria: HIV analüüs

Kuidas HIV testi tehakse?

Testi tegemiseks võetakse veenist verd, see ei ole eriti valus, küll aga tunned seda. Paari tööpäeva jooksul helistatakse sulle ning kutsutakse sind tagasi kabinetti, kus testi tegid. Tulemust ei öelda kunagi telefoni teel. Peale seda, kui saad teada testi tulemuse, toimub testimisjärgne vestlus. Juhul kui test oli negatiivne (sul ei ole HIVi), räägib töötaja, kuidas HIVist ka edaspidi hoiduda. Juhul aga kui test on positiivne (sinu verest avastati HIV), siis räägitakse põhjalikult, mida see tähendab ning kuidas sa oma tervise eest edaspidi hoolt kandma pead.
Küsimuse kategooria: HIV testimine

Kus saab HIV testi teha?

HIV tasuta testimiskohad leiab aadressilt: http://hiv.ee/et/HIV-testimine/Kus-saab-HIV-teste-teha. Tasuta saab testida veel perearstide, eriarstide (günekoloogide, uroloogide, androloogide, dermatoveneroloogide) juures ning noorte nõustamiskeskustes.
Küsimuse kategooria: HIV testimine